10 zeleniny tolerantní k suchu pro zahradu, která je šetrná k vodě

Ať už žijete v horkém a suchém klimatu, během vlny veder nebo hledáte způsoby, jak snížit příjem vody, tato zelenina odolná vůči suchu je dokonalým doplňkem vaší zahrady.

Všichni víme, že zelenina potřebuje k růstu vodu, ale co se stane potom, když zaléváte zahradu, se komplikuje. Můžete žít v horkém a suchém klimatu, kde jsou častá sucha, nebo můžete každý rok zažít vlny veder. Nebo možná používáte studniční vodu a musíte si dávat pozor na pravidelné používání postřikovače nebo zavlažovacího systému. Ať už je váš důvod jakýkoli, výběr zeleniny tolerantní k suchu je skvělou strategií při sázení zahrady, která je šetrná k vodě.

Hraje typ půdy roli v podmínkách sucha?

Schopnost půdy zadržovat vlhkost závisí na jejím složení. Velikost částic jílu, písku a bahna určuje schopnost půdy zadržovat vlhkost. Například jíl má menší velikost částic, což mu dává větší povrch pro zadržování vody. Na druhou stranu je písek větší částice s menším povrchem pro udržení vlhkosti. Silt spadá někam mezi středně velké částice. Písečná půda je náchylnější k suchu, pokud není doplněna kompostem a jinou organickou hmotou.

A co klima?

Pokud jde o klima, pokud žijete v oblasti, kde nedochází k velkému množství srážek a díky vyšším teplotám dochází k velkému odpařování, můžete žít v oblasti náchylné k suchu.

Pokud žijete v oblasti, která zažívá suchá období nebo má půdní podmínky náchylné k suchu, zvažte výsadbu těchto deseti suchomilných druhů zeleniny.

Zelenina odolná vůči suchu

1. Sladký brambor

Sladké brambory jsou nutričně bohatou superpotravinou, která vyniká svou všestranností a odolností vůči suchu. Některé odrůdy byly vyšlechtěny speciálně jako zelenina odolná vůči suchu v africkém subsaharském klimatu. Zjistěte, jak pěstovat sladké brambory ve vaší zeleninové zahradě.

2. Lilek

Trik, jak pěstovat zeleninu odolnou vůči suchu, jako je lilek, je vybrat si odrůdu, jako je lilek Ping Tung, který poskytuje delší a tenčí zeleninu, která vyžaduje méně vody k produkci. Další odrůdy odolné vůči suchu jsou Listada de Gandia a Rosa Bianca.

3. Papriky a chilli

Papriky, zvláště feferonky, potřebují dlouhé a teplé vegetační období. Feferonky jsou také odolné vůči suchu a mohou přežít v suchých podmínkách. Je třeba poznamenat, že neustálý nedostatek vlhkosti bude mít za následek nižší výnos, ale použití konzervativních metod zavlažování, jako je kapkové zavlažování, může těmto rostlinám prospět.

4. Švýcarský mangold

Švýcarský mangold je nejen odolný vůči suchu, ale také vůči horku. Pokud je mangold příliš suchý, může produkovat drsnější chuť, takže může být jednou ze zelenin tolerantních vůči suchu, kterou lze pěstovat v oblastech s kratším obdobím sucha.

5. Zelené fazolky

Fazole obecně bývají tolerantnější k suchu. Fazole jsou vynikající zeleninou tolerantní k suchu, zejména odrůdy jako chřestýš, kterým se dobře daří v písčité půdě.

6. Rajčata

Vsadím se, že jste nečekali, že rajčata uvidíte na seznamu zeleniny odolné vůči suchu. Věřte tomu nebo ne, některé odrůdy rajčat mohou tolerovat suchá období. Maloplodým rajčatům se obecně lépe daří v sušších podmínkách. Odrůdy jako Roma a Early Girl jsou zvláště odolné vůči suchu.

7. Cizrna (garbanzo fazole)

Cizrna se pravidelně pěstuje v polosuchých oblastech světa, takže není žádným překvapením, že ji najdete na našem seznamu zeleniny odolné vůči suchu. Vědci studují způsoby, jak je učinit ještě odolnějšími vůči suchu, což by se mohlo ukázat jako přínosné pro oblasti světa, které zažívají extrémní sucho.

8. Hořčičné zelené

Trik, jak pěstovat hořčičnou zeleninu odolnou vůči suchu, je vyhnout se krátkým a častým zálivkám, které způsobí, že kořeny budou mělké. Při méně časté a důkladnější zálivce kořeny prorostou hlouběji a po usazení snesou suchá období.

9. Cuketa

Odrůda Dark Star cuketa byla vybrána speciálně pro svou odolnost vůči suchu a výnos. Jeho kořeny sahají hluboko do země a směřují k hladině podzemní vody, aby kompenzovaly jakýkoli nedostatek způsobený nedostatkem zálivky nebo deště.

10. Rukola

Rukola je jednou ze skvělých suchomilných zelenin, protože se poměrně snadno pěstuje a snese suchá období. Při dlouhém období sucha budou listy rukoly o něco menší a získají ještě peprnější chuť.

Je důležité si uvědomit, že i zelenina odolná vůči suchu potřebuje při zakořeňování dobré zalévání. Nešetřete tedy na svých semínkách a sazenicích! Existuje mnoho důvodů, proč pěstovat zeleninu odolnou vůči suchu, i když žijete v mírném klimatu s dobrou půdou a pravidelnými srážkami. Výsadba zeleniny tolerantní vůči suchu vám pomůže spotřebovat méně vody ve vaší zahradě a ušetřit celkový příjem vody. Něco, o co bychom jako správci této planety měli všichni usilovat.

Období sucha jsou ve světě a dokonce i ve Francii stále častější, protože zelenina dokáže dobře růst i s malým množstvím vody, a proto se stává nezbytnou, pokud si chcete doma vytvořit vlastní zeleninovou zahrádku.

Máte nějaké zahradnické tipy, které respektují vodní zdroje? Kterou suchomilnou zeleninu jste vysadili v minulosti a kterou vyzkoušíte v budoucnu? Dejte mi vědět do komentářů!

5 tipů pro úspěšnou podzimní výsadbu cibule a česneku

15 semen zeleniny k výsevu v lednu nebo únoru