10 zeleniny pro pěstování bez přílišného slunce

Pokud jste v zahradnictví nováčkem, možná máte pocit, že všechny rostliny a zelenina potřebují ke svému růstu hodně slunce. I když je něco pravdy, ne každá zelenina potřebuje plné slunce. I když většina zeleniny potřebuje kolem šesti hodin slunečního záření, mnoha zeleninám se může dařit, když je pěstována v polostínu bez přílišného slunce. Ve většině případů lze snadno předpokládat, že zelenině pěstované pro listy, stonky a poupata se bude dobře dařit v polostínu.

V závislosti na umístění vaší zahrady můžete zjistit, že máte části půdy, které jsou částečně zakryté větvemi stromů, nebo že v jiných oblastech získáte více odpoledního stínu. Naštěstí existuje spousta možností, ze kterých si můžete vybrat, pokud chcete pěstovat zeleninu v těchto stinných oblastech. Pokud se chcete dozvědět více o této zelenině, kterou lze pěstovat v mírném stínu, zde je 10 druhů zeleniny, které můžete pěstovat bez přílišného slunce.

1. Salát

Salát (Lactuca sativa) je známý jako jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Nejznámější je, že se pěstuje jako listová zelená zelenina (často se nachází v salátech nebo sendvičích). Salát je nejlepší zasadit brzy na jaře a brzy na podzim. Mnozí zjistili, že zakrytím salátu stínící látkou nebo jeho výsadbou ve stinných oblastech zabráníte spálení listů. Úpal je to nejhorší, co se může stát, když rostlina, jako je salát, dostane příliš mnoho slunce. Slunečnice jsou skvělým společníkem salátu, protože tato velká květina snadno poskytne částečný stín. Zajímavost: oba jsou součástí čeledi hvězdnicovitých.

2. Rukola

Rukola (Eruca vesicaria) je jednoletá zelenina z čeledi Brassicaceae. Je známý tím, že se pěstuje jako listová zelenina (další oblíbený salát) a pro svou svěží, ale kyselou a hořkou chuť. Rukola je nejlepší zasadit brzy na jaře nebo koncem léta, protože dobře roste v chladnějších teplotách. Za správných podmínek poroste raketa rychleji, než se očekávalo. Abyste zajistili, že vaše rukola bude mít ty nejlepší podmínky pro prosperitu, měli byste ji zasadit do bohaté a dobře odvodněné půdy.Může být pěstována na plném slunci, ale může také růst ve světlém stínu.

3. Kapusta nebo Kapusta

Kapusta neboli kapusta patří do skupiny zelí známé jako Brassica oleracea. Kapusta je další z těch salátových zelených, které si v posledním desetiletí získaly oblibu díky své vysoce výživné povaze. Nejlepší vegetační období pro kapustu je pozdní zima a brzy na jaře. Je to proto, že tato lahodná zelenina je plodinou v chladném počasí, což znamená, že se nejlépe daří, když se pěstuje v chladnějším počasí. Tato listově zelená zelenina má ráda vlhké oblasti a vyžaduje bohatou, dobře odvodněnou půdu. Stínované podmínky pro růst jsou přijatelné, zvláště pokud jsou splněny jeho půdní požadavky.

4. Špenát

Jak můžete vidět, existuje celá řada listové zeleniny, které se může dařit, zatímco rostou bez přílišného slunce. Špenát (Spinacia oleracea) je kvetoucí rostlina známá svými bohatými, výživnými zelenými listy. Rostliny za chladného počasí, jako je špenát, by měly být vysazeny koncem zimy a brzy na jaře. Stejně jako mnoho jiných plodin v chladném období potřebuje tato zelenina bohatou, dobře odvodněnou půdu. Částečné stíny zahrady jsou ideální pro výsadbu špenátu, protože špenát nevyžaduje hodiny přímého slunečního světla.

5. Brokolice

Jednou z nejlepších zelenin, kterou lze pěstovat v polostínu, je brokolice. Brokolice (Brassica oleracea var. italica) je členem čeledi zelí. Tyto tmavě zelené jedlé rostliny jsou známé pro své výrazné velké květy, silné stonky a vysokou nutriční hodnotu. Nejlepší je zasadit brokolici brzy na jaře nebo koncem léta, protože tato rostlina potřebuje chladné počasí, aby dozrála. Zelenina v polostínu, jako je brokolice, potřebuje bohatou, ale vlhkou půdu, aby také zajistila nejlepší výsledky.

6. Květák

Květák je také součástí rodiny Brassica oleracea spolu s brokolicí, oba také rostou dobře vedle sebe. Stejně jako brokolice je i květák známý svými většími a působivějšími květy. Je to jednoletá rostlina známá pro svou výraznou bílou barvu. Většina odrůd by měla být vysazena brzy na jaře, jako je duben, protože později v roce s teplými teplotami to neudělají. Výsadba na plném slunci by neměla být v úvahu, pokud je příliš horké počasí. Tato zelenina je z nějakého důvodu chladnou sezónou a vyžaduje mnoho specifických podmínek a pozornost k detailu, aby rostla hladce.

7. Hrách

Hrách (Pisum sativum) jsou jednoleté rostliny známé pro svou malou, kulatou povahu, která se nachází v jejich luscích. Toto je další plodina v chladném období, která se nejlépe vysazuje koncem podzimu nebo brzy na jaře, v závislosti na lokalitě. Je nezbytné, abyste provedli průzkum, abyste získali správný čas ve vaší oblasti. Tuto zeleninu nemůžete pěstovat v příliš velkém teple nebo slunci. Částečné slunce je ideální, pokud chcete pěstovat hrách. Musíte se také ujistit, že půda je bohatá a zadržuje veškerou vlhkost, kterou tato rostlina potřebuje pro optimální vývoj.

8. Řepa

Červená řepa (Beta vulgaris) je kořenová zelenina, která jako jedna z mála svého druhu dokáže dobře fungovat na částečném slunci. Tuto výrazně zbarvenou zeleninu je nejlepší sázet brzy na jaře a do hlinité půdy. Je známo, že jsou vynikajícím zdrojem vlákniny a jsou plné dalších základních živin, jako je vitamín C, draslík, železo atd. Zajímavost: řepa souvisí se švýcarským mangoldem a špenátem!

9. Švýcarský mangold

Švýcarský mangold (Beta vulgaris) je známý jako pestrá plodina, jejíž listy mohou být zelené i červené, zatímco stonky jsou často bílé, žluté nebo červené. Listová zelenina, jako je švýcarský mangold, se často používá jako přísada do různých pokrmů, jako jsou saláty a smažené hranolky. Vysazujte je nejlépe na jaře, dva až čtyři týdny před datem posledního mrazu. Případně ji můžete pěstovat na podzim asi 40 dní před datem prvního mrazu ve vaší oblasti.

Mangold je nejen nádherná jedlá okrasná rostlina, ale je poměrně nenáročná na údržbu. Dokud bude vysazena v určených obdobích předtím, s bohatou, dobře odvodněnou půdou, měli byste očekávat pokrok. Mějte na paměti, že je stále dobré dopřát těmto zeleninovým plodinám dostatek slunce, ale snesou a snesou i stinná místa.

10. Růžičková kapusta

Růžičková kapusta je součástí skupiny zelí kultivaru Gemmifera známé jako Brassica oleracea. Jsou známé svými jedlými pupeny a jsou obvykle velmi malé, připomínající drobné zelí, které se snadno vejdou do dlaně.

Nejlépe se vysazují brzy na jaře nebo v polovině až pozdním létě, protože vyžadují delší vegetační období (80-100 dní). Růžičková kapusta má pomalejší proces růstu než jiné druhy zeleniny, takže se nebojte, pokud očekáváte okamžité výsledky, ale nedočkáte se jich. Tento pomalý proces je dobrá věc! Růžičková kapusta dělá dobře, když ji často zalévá v letních vedrech a udržuje ji v chladu. Pokud máte oblast s mnohem méně sluncem než ostatní, zvažte tuto oblíbenou potravinářskou plodinu.

10 jedlých květin, které můžete pěstovat na své zahradě

Jaké ovoce a zeleninu vysévat v polovině března