10 základních tipů pro pěstování rajčat

Pěstování rajčat je často impulsem pro založení zeleninové zahrady a každý milovník rajčat sní o tom, že vypěstuje to nejlepší rajčata: pevná, ale šťavnatá, sladká a přesto kyselá, aromatická a bezchybná.

Bohužel málokterá zelenina je náchylná k větším problémům než rajčata. Trik, jak vypěstovat chutná rajčata, je vybrat si ty nejlepší odrůdy, dobře nastartovat rostliny a zvládnout problémy, než nastanou. Začněte zde s několika osvědčenými tipy na pěstování rajčat, které vám zaručí, že se letos budete chlubit rajčaty z vaší vlastní zeleninové zahrádky.

10 základních tipů pro pěstování rajčat:

1- Nepřetěžujte rostliny rajčat v květináčích

Pokud zakládáte rajčata ze semen, dejte sazenicím dostatek prostoru, aby se rozvětvily. To znamená prořídnout sazenice na jednu silnou rostlinu na malý květináč. Nejslabší a nejmenší sazenice řežte ve prospěch nejlepšího výrobce. Přeplněné podmínky brání jejich růstu, což je stresuje a později vede k nemocem. Sazenice rajčat přesaďte do vlastních 10 cm květináčů brzy poté, co získají první sadu pravých listů.

2-Zajistěte dostatek světla

Rostliny rajčat potřebují silné, přímé světlo. Dny jsou v zimě krátké, takže ani jejich umístění poblíž slunného okna jim nemusí zajistit dostatek přirozeného světla. Pokud je nepěstujete ve skleníku, nejlepší možností je používat nějaký typ umělého osvětlení rostlin po dobu 14 až 18 hodin denně.

Abyste zajistili, že rostliny rajčat budou podsadité a nebudou hubené, udržujte mladé rostliny jen několik centimetrů od zářivek. Budete muset zvýšit světla (nebo snížit rostliny), jak sazenice rostou. Když jste připraveni je vysadit venku, vyberte jako umístění nejslunnější část vaší zeleninové zahrady.

3- Udržujte rostliny dobře větrané

Rostliny rajčat se musí pohybovat a houpat ve větru, aby vytvořily silné stonky. To se přirozeně děje venku, ale pokud začnete sazenice uvnitř, musíte zajistit určitý typ cirkulace vzduchu. Vytvořte si vánek tím, že dvakrát denně zapnete ventilátor na pět až 10 minut. Toto malé množství času udělá velký rozdíl.

Další možností je načechrat rostliny rajčat jemným třením rukou tam a zpět po jejich vršcích po dobu několika minut, několikrát denně. Je to trochu větší dřina, ale jejich úžasná rajčatová chuť vás jako bonus odře.

4- Předehřejte zahradní půdu zakrytím půdy

Rajčata milují teplo. Opravdu nezačnou růst, dokud teplota půdy a vzduchu nezůstanou teplé. Vše v půdě urychlíte tím, že pár týdnů před výsadbou zakryjete plochu výsadby černým nebo červeným plastem. Tyto extra stupně tepla půdy budou mít za následek dřívější rajčata.

Před výsadbou můžete plast zvednout, ale některé výzkumy tvrdí, že červený plastový mulč má další výhodu ve zvýšení výnosu vašich rajčat.

5- Stonky rostlin dostatečně zahrabejte

Rostliny rajčat zasaďte hlouběji, než jdou do květináče, až po první listy. Když jsou rajčata zasazena tímto způsobem, jsou schopna vyvinout kořeny až po stopku. A více kořenů dělá silnější rostlinu.

Můžete buď vykopat hlubokou jámu, nebo jednoduše vykopat mělký příkop a položit rostlinu na bok. Rychle se narovná a poroste směrem ke slunci. Dejte si pozor, abyste nezarazili svůj kůl nebo klec na rajčata do zakopané stonky.

6- Mulčujte rostliny rajčat poté, co se půda zahřeje

Pokud nenecháte plast na zemi, nemulčujte, dokud nebude mít půda možnost se zahřát. Mulčování sice šetří vodu a zabraňuje rozstřikování půd a půdních chorob na rostliny, ale pokud jej položíte příliš brzy, půdu také zastíní a ochladí. Protože rajčata mají ráda teplo, nechte na jaře půdu prohřát sluncem. Když teploty zůstávají vysoké, ve dne i v noci, můžete přidat vrstvu mulče pro udržení vlhkosti.

7- Odstraňte spodní listy a nemocné listy

Jakmile jsou vaše rostliny rajčat vysoké asi 1 m, odřízněte spodní listy. Jedná se o nejstarší listy a obvykle jsou to první listy, u kterých se vyvinou problémy s houbami. Jak se rostliny vyvíjejí, spodní listy dostávají nejméně slunce a cirkulace vzduchu. Protože jsou tyto listy blízko země, mohou je půdní patogeny snadno potřísnit. Jejich odstranění pomáhá předcházet vzniku plísňových onemocnění. Týdenní kompostový čajový sprej se také zdá být účinný v odvrácení houbových chorob.

8- Zaštípněte a seřízněte pro více rajčat

Odštípněte a odstraňte přísavky, které se vyvinou ve spoji dvou větví. Nepřinesou ovoce a odeberou energii zbytku rostliny.

Zbytek rostliny však klidně zastřihněte. Můžete ztenčit několik listů, aby se slunce dostalo k dozrávajícímu ovoci, ale jsou to listy, které fotosyntetizují a vytvářejí cukry, které dodávají vašim rajčatům chuť. Méně listů znamená méně červených, sladkých rajčat.

9- Pravidelně zalévejte, abyste rostliny nestresovali

Důkladně a pravidelně zalévejte, jak se plody rozvinou. Nepravidelná zálivka, pokud vynecháte týden a pokusíte se to dohnat, povede k hnilobě květů (nedostatek vápníku) a praskání a štěpení. Obecným pravidlem je zajistit, aby vaše rostliny dostávaly alespoň 2 cm vody týdně, ale během horkých a suchých období mohou potřebovat více. Pokud vaše rostliny začnou po většinu dne vypadat povadlé, dejte jim napít.

Jakmile ovoce začne dozrávat, můžete zálivku omezit. Snížení množství vody povzbudí rostlinu, aby integrovala své cukry pro lepší chuť. Použijte svůj úsudek. Zalévejte pravidelně, jinak se vaše rostliny vystresují a spadnou květy a možná i plody.

10- Zajistěte, aby vaše rostliny produkovaly rajčata podle odrůdy

Zrání rajčat je do značné míry vydáno na milost a nemilost počasí, ale někdy se nám to podaří. Uštípnutí špiček hlavních stonků na začátku léta povzbudí neurčité rostliny rajčat (ty, jejichž plody jsou trvale k dispozici), aby začaly vkládat svou energii do kvetení.

Neurčitá rajčata ráda vyrostou do výšky, než začnou produkovat ovoce, takže se nebojte, pokud vaše rostliny rajčat nevykvetou během prvního měsíce nebo dvou. Štípnutí je také užitečný tip na konci léta, kdy chcete, aby poslední rajčata spěchala a dozrávala.

Pěstovat jednoznačné rostliny rajčete (ta, která všechna dozrávají ve stejnou dobu) by nemělo být obtížné, pokud nejsou nepříznivé povětrnostní podmínky a nezpůsobují stav, který se trefně nazývá „pokles květu“.

Je jen na vás, jak budete hrát, a ať je tato nová sezóna plodná!

5 druhů zeleniny pro úspěšnou zeleninovou zahradu, která se má zasadit v květnu až červnu

7 zeleniny, kterou jednou zasadíte a která každý rok znovu vyroste