10 vytrvalých a jednoletých aromatických bylin k výsadbě na podzim

Zatímco jaro je tradiční sezónou sázení mnoha druhů zeleniny, pozdní léto a podzim jsou také nejlepší časy pro sázení stromů, keřů, trvalek a bylinek. Ano aromatické bylinky! Existuje mnoho bylin k výsadbě na podzim, letničky, dvouletky a trvalky.

Zde je 10 vytrvalých a jednoletých aromatických bylin, které můžete na podzim zasadit do zahrady nebo do květináčů:

Jednoleté aromatické byliny k výsadbě na podzim:

Zatímco mnoho vytrvalých bylinek, jako je tymián a oregano, dává přednost dobře odvodněné půdě, která není příliš úrodná, níže uvedené jednoleté bylinky nejlépe rostou, když je dostanou kompost a pravidelné zavlažování.

1) Petržel

Ze všech bylinek, které pěstuji na podzim, používám nejvíce petržel. Z mé kadeřavé a ploché petrželky neustále krájím snítky do salátů, marinád, polévek a těstovin. Díky snadnému pěstování a všestrannosti v kuchyni je petržel hlavním kandidátem na seznam bylinek, které se mají zasadit na podzim. Petržel sázím na jaře, ale stále ještě koncem léta a začátkem podzimu do svých polytunelových studených rámů. Všechny rostliny ponechané na zahradě na konci podzimu jsou před příchodem mrazů pokryty mini obručovým tunelem. Poté můžeme petržel sklízet ze zahrady po celý pozdní podzim a zimu. Vzhledem k tomu, že petržel je dvouletá rostlina, rostliny začnou kvést následující jaro. V tuto chvíli je roztrhám a hodím na kompost, ale pokud máte místo, můžete je nechat kvést, protože opylovači květiny milují.

Kudrnatá petržel a plochá petržel jsou ideální aromatické bylinky pro podzimní výsadbu. Mají rádi chladné teploty a dostatek vlhkosti na podzimní zahradě.

2) Kerblík

Kerblík je jednou z mých nejoblíbenějších jednoletých bylin, které rostou na podzim a v zimě. Ano zima!
Zasévám semena na začátku podzimu do rohu jednoho z mých studených rámů. Do pozdního podzimu rostliny zaplnily tento prostor a studené mrazuvzdorné listy jsou připraveny ke sklizni celou zimu a dodávají našemu jídlu příchuť lékořice. Listy kerblíku vypadají hodně jako petržel, ale mají trochu jemnější vzhled. Při výsadbě v podzimních nádobách je také velmi okrasná. Začněte vyséváním semen uvnitř pod pěstebními světly na konci léta a poté je přesuňte ven na záhony nebo do květináčů na začátku podzimu. Očekávejte, že rostliny v podzimní nebo zimní zahradě dorostou do výšky kolem 30 cm, ale na jarní nebo letní zahradě mohou dosáhnout výšky až 60 cm.

3) Koriandr

Koriandr je rychle rostoucí aromatická bylina s štiplavou chutí, která je nezbytná v mnoha pokrmech. Protože můj koriandr vysazený na jaře má tendenci rychle opadávat, moje nejlepší sezóna pro koriandr je podzim. Koriandr má rád krátké dny a chladnější podzimní teploty a nekvete tak rychle jako na jaře a v létě. Semena zasejte do květináčů, květináčů nebo květinových záhonů brzy až v polovině podzimu, sklízejte často.

Vytrvalé bylinky pro podzimní výsadbu:

Přestože je jaro hlavní období výsadby, nezanedbávejte podzim. Teplá půda, chladnější počasí a dostatek vláhy pomáhají rostlinám rychle se usadit a poskytnout vám náskok na jarní zahradě. Při podzimní výsadbě se vyhněte přidávání hnojiva v době výsadby. Dávka živin pozdě v sezóně může stimulovat nový růst, který pak může utrpět poškození v zimě. Místo toho zaryjte kompost a plánujte brzy na jaře přihnojit vyváženým organickým hnojivem na bylinky.

Vytrvalé bylinky můžete pěstovat ze semen, ale budete je muset začít doma pod pěstebním světlem alespoň 8 až 10 týdnů, než je přesunete na zahradu. Je rychlejší a jednodušší koupit zdravé sazenice z místní školky pro podzimní výsadbu. Pomocí nůžek na bylinky sklízejte čerstvé bylinky rychle a bez poškození rostliny.

4) Šalvěj

Šalvěj pěstuji přes dvacet let a ačkoliv ji v kuchyni nepoužívám často, bez ní bych nikdy neměla tak plodnou zahradu. Proč? Šalvěj je krásná rostlina se šedozelenými listy, ale když na začátku léta vykvete, stává se také opylovačkou, která do zahrady přitahuje nespočet motýlů a včel. Šalvěj je dřevnatý keř, který na mé zahradě dorůstá do výšky 60-90 cm. Může být náchylná k poškození v zimě, ale zakrytí rostliny stálezelenými větvemi na konci podzimu ji pomáhá izolovat přes zimu.
Čerstvá šalvěj zahradní je fantastická do polévek, těstovin a nádivek. Je to ale také ideální vytrvalá bylina k výsadbě na podzim.

5) Tymián

Tymián je perfektní vytrvalá bylina na okraj bylinkové zahrady. Roste pomalu a šíří se a je velmi odolná vůči suchu. Jeho drobné květy jsou extrémně šetrné k včelám a listy mají nádhernou vůni a chuť. Tymián se obvykle prodává v květináčích o průměru 10 cm a ve vašem místním zahradnictví pravděpodobně najdete několik různých odrůd, jako je Lemon, English, French a Common.

6) Majoránka

Tato chutná vytrvalá bylina je mrazuvzdorná, ale měl jsem to štěstí, že jsem ji přezimoval ve svých studených rámech a polytunelu na mé zahradě. Je to jedna z nejlepších trav, které můžete na podzim zasadit. Jen se ujistěte, že ji umístíte na záhony brzy až v polovině podzimu, abyste měli čas zakořenit před zimou.

7) Pažitka

Pažitka je snad nejjednodušší a nejspolehlivější vytrvalá bylina na pěstování. A jsou na tomto seznamu bylin, které se mají zasadit na podzim, protože je tak snadno vykopou a rozdělí pro sdílení a opětovné zasazení. Listy s cibulovou příchutí dodávají bylinkové zahrádce hezkou texturu a koncem jara kulaté fialové květy přitahují včely a další opylovače.

8) Levandule

Levandule nejen že preferuje dobře propustnou půdu, ale vyžaduje to. Najděte slunné místo, například vyvýšený záhon, který dobře odvodňuje a nenechá levanduli v promočené půdě. Při podzimní výsadbě levandule se snažte zasadit šest až osm týdnů před zamrznutím půdy, aby měly rostliny čas se usadit. Chcete-li rostlinu během první zimy chránit, mulčujte koncem podzimu stálezelenými větvičkami nebo vrstvou slámy.

9) Řecké oregano

Na svých zahradách pěstuji několik druhů oregana. Oregano obecné je spolehlivě vytrvalá rostlina a nejen že se každý rok vrací, ale snadno se samosévá, pozor! Chuť běžného oregana je bohužel velmi slabá a není ideální pro vaření. Z tohoto důvodu raději pěstuji řecké oregano na své bylinkové zahrádce. I když je mrazuvzdorný, ne vždy přezimuje, takže každých pár let sázím nové sazenice. Sklízejte často, sušte listy do svého bylinkového kabinetu nebo je použijte čerstvé ze zahrádky.

Pro městské zahradníky s malým nebo žádným prostorem můžete zasadit podzimní bylinkovou zahrádku do květináčů na terasách a balkonech. Pažitka a oregano se postarají o svěží listy až do pozdního podzimu.

10) Meduňka

V souvislosti s mátou, krásné listy meduňky vonící po citrónu z ní činí základní aromatickou bylinku do čaje a posypání ovocných salátů. Může však být invazivní, proto ji vysazujte pouze do oblasti, kde se může šířit, nebo ji dejte do květináčů nebo květináčů. Roste dobře na plném slunci až v polostínu a je vhodná pro podzimní výsadbu. Má ráda bohatou, vlhkou půdu, proto pravidelně zaléváme, pokud neprší.

a vy? Jaké jsou vaše oblíbené aromatické bylinky?

8 nezbytně nutných tipů pro pěstování sladkých melounů

Jak vypěstovat šťovík ze semen