Příroda je neuvěřitelně rozmanitá, oplývá překypující hojností, ale ne vždy ji vidíme, i když tam je.
A přesto se často omezujeme na hrst známého ovoce a zeleniny.
V určitém okamžiku se vaše dovednosti v zahradnictví a hospodaření v domácnosti musí rozšířit, shánění potravy je jedním ze způsobů, jak přijmout rozmanitost, výsadba trvalek nebo trvalek je další.
Vždy bude co sklízet, když investujete do trvalek.
Některé trvalky jsou připraveny ke sklizni, zatímco vaše letničky mírně ožijí. Jiné, s jedlými kořeny, lze sklízet po celý rok, což vám poskytne potravu, když ji potřebujete, a ne nutně, když jsou připraveny ke sklizni.
Jsou hlouběji zakořeněné než letničky, takže jsou v období sucha odolnější. Ukazuje se, že trvalky jsou často odolnější vůči škůdcům, chorobám a tlaku jiných rostlin, se kterými sdílejí prostor.
Níže je 10 víceletých zelenin, které můžete zasadit jednou a sklízet roky:
1) Rebarbora
Přestože je těžké odolat pokušení, rebarboru (Rheum rhabarbarum) nemůžete sklízet v prvním roce, musíte nejprve počkat, až zakoření. Budete muset počkat a uvidíte, jak se tato rostlina bude s ročním obdobím zvětšovat. Říká se, že jedna rostlina rebarbory může vydržet 20 let, než ji bude nutné vyměnit. Mezitím si stonky vychutnejte, jak jen můžete, dávejte pozor, abyste se drželi dál od listů, které jsou jedovaté, ale ne bez jejich vlastního použití na zahradě. Rebarbora se dobře hodí k jahodám, které jsou také plodonosnou trvalkou! Ujistěte se, že obojího zasadíte dostatek, abyste zaručili skvělou chuť džemů, želé a omáček po mnoho let.
2) Šťovík
Šťovík (Rumex acetosa) je jedním z prvních výhonků, které se každé jaro vynoří ze země. Nazvěte to štiplavý nebo citrónový, šťovík má jedinečnou chuť, na kterou si musíte zvyknout. A přesto poskytuje mnoho základních živin, když se vynoříme ze zimy.
Šťovík dobře plodí do června, pak začíná kvést. Chcete-li získat nejlepší omáčku ze šťovíku, budete chtít sbírat listy, dokud jsou mladé a jemné.
Protože se šťovík neprodává jako supermarketový produkt, najděte si semínka a zasaďte si vlastní.
3) Pažitka
Pažitka (Allium schoenoprasum) se prodává na trzích a v obchodech. Otázkou je, jak čerstvé je, když se dostane na váš stůl?
Není konečně lepší vyrazit ven, sklidit malou kytičku, nasekat je a přidat do salátů a polévek, to vše za pár minut? Navíc pažitka a její květy mají mnoho skvělých využití.
Budete rádi, když zjistíte, že pažitka je velmi odolná. Pěstitelé jsou ve skutečnosti tak energičtí, že se budou muset každých pár let rozdělit.
4) Chřest
Pokud máte na zahradě místo navíc, chřest lékařský (Asparagus officinalis) se toho rád ujme. Rostou několik desetiletí a na oplátku za vaši láskyplnou péči nabízejí nádherné oštěpy chřestu.
Ale chřest může být vybíravý, pokud jde o místo, kde sídlí. Mají rádi slunce a dobře propustnou půdu. Po zakořenění jsou zde, aby zůstali.
Pěstování chřestu není úplně pro začátečníky, ale pokud ho budete jíst hodně, naučit se ho pěstovat se stane druhou přirozeností. Chřest lze vypěstovat ze semen, ale mnohem snazší je zasadit korunky s obnaženými kořeny přímo do země.
5) Topinambury
Topinambury (Helianthus tuberosus) odolávají a rok co rok se spolehlivě množí. Jedno léto jsme měli tři měsíce bez deště a bez vody ve studni na zalévání naší zahrady.
Co přežilo? Šalvěj a topinambury. Pokud hledáte trvalku odolnou vůči suchu, je to ona.
Upozornění: pokud s pěstováním a konzumací topinamburů začínáte, nejezte jich příliš mnoho najednou. Nejsou náhradou brambor.
6) Artyčok
Výškově se často prosazují artyčoky (Cynara scolymus). Jsou krásné od hlavy až k patě, a přestože mají dlouhé vegetační období, na chuť se vyplatí počkat.
Artyčoky lze pěstovat jako jednoleté i jako trvalky. V druhém případě je třeba je v zimních měsících chránit. Před výsadbou si zjistěte, které odrůdy ve vaší oblasti rostou nejlépe, pak počkejte 2 roky na první sklizeň.
Možná jste si začali všimnout, že trvalky sdílejí společné téma: budete si muset chvíli počkat, než si vedou nejlépe.
7) Křen
Pokud chcete zahřát svá zimní jídla, trocha nastrouhaného křenu vám pomůže. Nejlepší způsob, jak dosáhnout tohoto kořene, je sklízet jej čerstvý, pokud můžete kopat půdu.
Křen (Armoracia rusticana) patří do stejné čeledi brukvovitých jako brokolice, zelí a růžičková kapusta, ale je tvrdší než všechny tři dohromady.
Přidejte pikantní kořeny do svého bramborového salátu nebo podávejte pikantní Bloody Mary v závislosti na denní době a samozřejmě společnosti.
8) Řeřicha
Pokud máte rádi lehce peprné listy, podobné těm z rukoly/rokety, pak si zamilujete řeřichu z vlastní zahrádky.
Jak pěstovat řeřichu lékařskou (Nasturtium officinale), ptáte se?
Není to nejjednodušší rostlina na údržbu, protože je také atraktivní pro mnoho škůdců, jako jsou slimáci, slimáci, molice a svilušky.
Některé z nejlepších věcí v životě však vyžadují čas a práci. Při správném nastavení můžete sklízet vitamíny A a C z řeřichy po celý rok. Navíc je řeřicha bohatá na niacin, thiamin a železo, lepší než běžný salát!
9) Česnek
Výhody výsadby česneku (Allium sativum) na podzim již znáte, nyní zjistíte, že jej můžete držet i v zemi jako trvalku.
Cibulky nechte pár sezón v zemi (za předpokladu, že neokopete zahradu!) a nechte je samy se rozmnožit. Skončíte s hromadou malých cibulí, ne celé hlavy, ale hromady česnekových stvolů k použití. A to je úžasná věc!
Nyní můžete tyto jednotlivé cibulky rozdělit a zasadit jako samostatný hřebíček a pokračovat ve sklizni.
10) Kapusta nebo Kapusta
Kapusta nebo kapusta (Brassica oleracea var. sabellica) je odolná letnička s krátkou dobou sklizně.
Skutečná krása je v tom, že listy můžete sklízet, dokud neudeří první mrazíky a poletují sněhové vločky.
Technicky je kapusta dvouletá, ale zachází se s ní jako s letničkou. Může to však být i trvalka, podle toho, jak svou realitu protáhnete.
Pokud ho necháte na zahradě přes zimu zakryté mulčem, brzy na jaře začne znovu růst a vyšlehat nové výhonky a listy. Opět to vyžaduje přístup bez kopání, takže podle toho naplánujte svou zahradu.
Jste tedy přesvědčeni tím, že ve své zeleninové zahradě necháte místo pro vytrvalou zeleninu?