Každý miluje čerstvou zeleninu ze zahrádky, ale množství práce potřebné k údržbě zeleninové zahrady je mnohem méně lákavé. Vytrvalá zelenina získává na popularitě jako alternativa s nižší údržbou ke konvenčním jednoletým plodinám. Vytrvalou zeleninu můžete zasadit jednou a těšit se z úrody po mnoho let.
Nejedná se o nový koncept, mnoho částí světa závisí na vytrvalé zelenině, jako je maniok a taro, které žijí mnoho let a lze je pěstovat a sklízet ručně. Mnoho severních letniček se pěstuje jako trvalky v teplém jižním podnebí. Přesto existuje mnoho víceletých zelenin, které dobře rostou v chladnějších klimatických podmínkách.
Výhody a poškození víceleté zeleniny
Trvalky vyrostou ze svého stávajícího kořenového systému, když jsou vhodné podmínky, takže rostliny mohou začít růst mnohem dříve a rychleji než letničky, které je nutné každý rok zakládat ze semen. Někteří tvrdí, že víceleté plodiny jsou odolnější vůči chorobám, škůdcům a suchu než letničky, protože mají přežívat rok co rok.
Vytrvalá zelenina má při pěstování ve správných podmínkách vysoké výnosy. Ve skutečnosti některé trvalky rostou tak dobře, že je třeba je často sklízet, aby se nestaly příliš invazivními.
Kromě toho, že si každý rok naplníte košík plodinami, mohou trvalé plodiny vaší zahradě dlouhodobě prospět. Vytrvalá zelenina má dlouhodobé kořenové systémy, které zabraňují erozi půdy a zároveň zlepšují organickou hmotu v půdě.
Nevýhody zahrnují dobu potřebnou k usazení rostlin, škůdce nebo choroby, když jsou plodiny ponechány na jednom místě, a možnost invaze některých trvalek. Mnoho zahradníků se rozhodne pěstovat trvalky, aby doplnili své jednoleté plodiny.
Seznam 10 víceleté zeleniny pro chladné podnebí
1. Chřest
Chřest (Asparagus officinalis) je vytrvalá zelenina, kterou zahrádkáři velmi dobře znají. Je snadné najít recepty na spotřebování veškerého čerstvého chřestu a je to skvělá volba pro chladné podnebí s kultivary, které jsou odolné. Chřest preferuje chladnější klima a je odolný vůči dlouhým, horkým jižním létům.
Chřest trvá několik let, než se založí, než může být sklizen, ale jakmile se usadí, zůstane produktivní asi 15 až 20 let, takže je důležité vybrat ten nejlepší kultivar pro váš region a vaše chutě.
2. Rebarbora
Rebarbora (Rheum rhabarbarum) je další známá trvalka, která se běžně používá k přidání dortů do sladkých receptů, ale lze ji použít v široké škále jídel a nápojů. Rebarbora je ideální trvalka, protože je nenáročná na pěstování, dosti snáší sucho a je velmi produktivní. Pro nejlepší chuť sklízejte rebarboru od května do začátku července.
Většina lidí se vyhýbá konzumaci listů rebarbory, protože si myslí, že mají příliš vysoký obsah kyseliny šťavelové, ačkoli skutečné množství je podobné mrkvi a nižší než petržel. Pokud se rozhodnete listy nejíst, jsou zcela v pořádku do kompostu nebo k použití jako mulč.
Rostliny rebarbory mají také okrasnou hodnotu se svými velkými, lesklými, jedinečně tvarovanými listy.
3. Svazování cibule
Vytrvalá cibule trsovitá (Allium fistulosum) se snadno pěstuje a lze ji sklízet celé léto. Rostou rychle ze semen a začnou rašit brzy na jaře, když jsou vysazeny na podzim. Můžete ušetřit spoustu peněz a plýtvání potravinami, pokud si vypěstujete vlastní trs cibule.
4. Egyptská chodící cibule
Cibule vycházková egyptská (Allium proliferum) nebo cibule věčná se od ostatních cibulí liší tím, že na vrcholu stonku i pod zemí rostou malé cibulky zvané „bulbles“. Rostlina získala své jméno podle způsobu, jakým se stonky ohýbají pod tíhou nesklizených bublin, aby poblíž zakládaly nové rostliny. Egyptské cibule rostou tak dobře, že by mohly „chodit“ po celé zahradě.
Milovníci cibule budou mít velký užitek z výsadby egyptské cibule, protože ji lze sklízet během celého vegetačního období, na rozdíl od jednoleté cibule, která se sbírá koncem léta a má tendenci vyrašit před další sklizní. Chodící cibulové listy lze sklízet na jaře, vrcholové cibulky začínají v polovině léta a podzemní cibulky koncem léta nebo na podzim. Hlízy lze konzumovat čerstvé nebo sušené.
5. Bon-Henri husí noha
Bon-Henri’s Goosefoot (Chenopodium bonus-henricus) se stává stále populárnější v chladných klimatických podmínkách jako trvalá listová zelená zelenina. Jehněčí čtvrtky Bon-Henri je příbuzný špenátu a má podobnou, i když více hořkou chuť. Nové výhonky jsou pochoutkou a používají se jako náhražka chřestu.
Listy lze sklízet a vařit jako špenát a mají bohatou, hlubokou a výživnou chuť. Na rozdíl od špenátu je to trvalka se silnými a statnými kůlovými kořeny. Husí noha se objevuje velmi brzy na jaře, obvykle když se pampelišky a kopřivy probouzejí, což z ní dělá jednu z úplně prvních zelených rostlin sezóny. Budou kvést, až se sezóna oteplí, ale dobrou zprávou je, že mladé květy lze sklízet a vařit a chutnají také skvěle.
6. Zleva
Hosta je výborná jedlá trvalka, je téměř nezničitelná a jedlá je celá rostlina, od výhonků přes listy až po květy. Chuť je popsána jako kříženec hlávkového salátu a chřestu. Hostas jsou po staletí populární v Japonsku, kde se prodávají v supermarketech nebo se sklízí divoce v horských oblastech. Jemné nové výhonky jsou považovány za nejchutnější část, ačkoli se jedí i malé nové listy. Oblíbené jsou zejména bělené hostas, které rostou ve tmě.
7. Křen
Křen lze skladovat v lednici několik měsíců, ale již po několika týdnech začíná ztrácet na účinnosti. Zarytí milovníci křenu kupují čerstvé kořeny a podle potřeby je nastrouhají. Ještě lepší je, že zahradníci mohou pěstovat rostliny křenu (Armoracia rusticana) s malým úsilím.
Křen je trvalka, i když někteří říkají, že pro nejlepší chuť a texturu byste měli sklízet po roce. Rostliny můžete pěstovat z kořenových řízků, a když přijde čas na sklizeň kořenů, můžete části kořene zachránit a pěstovat rostliny příštího roku. Kořeny by se měly sklízet, když rostliny spí na začátku jara nebo na podzim. Extra kořeny mohou být uloženy v lednici nebo mrazáku nebo ponechány v zemi pro jarní sklizeň.
8. Topinambur
Topinambur (Helianthus tuberosus) je známý pro své sladké hlízy s oříškovou chutí, které se při vaření zbarví do krému jako malé brambory. Celá rostlina je jedlá, ale recepty na hlízy pravděpodobně najdete jen kvůli všemu humbuku, který je obklopuje.
V posledních letech získala tato rostlina další běžné jméno: topinambur. Konzumace velkého množství hlíz může u některých lidí způsobit gastrointestinální potíže kvůli vysokým hladinám inulinu, což je nestravitelná vláknina. Jedna hlíza obsahuje více než denní množství inulinu, i když existují způsoby, jak učinit topinambury stravitelnější. Rostliny topinamburu se rychle množí a mohou se stát invazivními, což může být dobré, pokud je vy nebo vaši přátelé můžete jíst bez nepohodlí, ale bude problém, pokud si jejich pěstování rozmyslíte.
9. Hlízový glycin
Hledáte vytrvalou kořenovou zeleninu, ze které se vám nebude bolet žaludek? Vistárie hlíznaté (Apios americana) by mohla být vaším novým nejlepším přítelem. Vistárie hlíznaté, nazývané také Apios nebo Divoké fazole, je vytrvalá kvetoucí réva původem ze Severní Ameriky, která je oblíbená pro své hlízy, které vypadají a chutnají jako malé brambory. Květy, fazole, výhonky a listy jsou také jedlé s mírnou fazolovou příchutí. Jedinečné, voňavé květiny také dodávají zahradě zajímavost.
Hlízy rostou podél kořenového systému jako korálky na provázku, někdy i několik metrů od rostliny. Lze je sklízet kdykoli, ale bude trvat nejméně dva roky, než dosáhnou vhodné velikosti pro vaření. Vinná réva se může stát invazivní, pokud se nechá růst na jiných rostlinách a může růst asi 3 m za rok.
10. Artyčok
Artyčoky (Cynara cardunculus var. Scolymus) se pěstují jako trvalky v teplých oblastech a jako letničky v chladných oblastech. Se správnými technikami přezimování mohou zahradníci v chladných oblastech pěstovat artyčoky také jako trvalky. Kratší sezónní kultivary jako ‚Green Globe‘ a ‚Imperial Star‘ jsou nejlepší pro severní podnebí.
Vzhledem k tomu, že artyčoky mají v obchodech s potravinami obvykle vysokou cenu (v sezóně stojí každý kolem 1–2 USD), nebylo by na škodu zkusit si některé vypěstovat sami.
Existuje mnoho dalších jedlých vytrvalých zelenin, které rostou v chladném klimatu. Některé je těžké najít, ale stojí za to vyzkoušet, pokud chcete rozšířit svůj repertoár víceleté zeleniny.
Seznam dalších trvalek odolných vůči chladu, které je třeba objevit:
– Drozdi kapradí pštrosí
– Šťovík ze zahrady
– Řeřicha
– Námořní Crambe nebo mořské zelí
– Libeček