10 tipů, jak dobře spravovat svou zeleninovou zahradu v době sucha

Je možné pěstovat zeleninovou zahradu, když jsou vodní zdroje vzácné a může být zaveden přídělový systém? Zalévejte zodpovědně, sázejte opatrně a vybírejte druhy ovoce a zeleniny, které jsou odolné vůči suchu. Všechny tyto udržitelné zahradnické postupy vyžadují méně vody a pomáhají zajistit, aby vaše rodina měla přístup k různým potravinám bohatým na živiny.

10 jednoduchých tipů na sucho, jak snížit spotřebu vody ve vaší zahradě a dobře zvládat omezení.

1) Dobře si spravujte čas výsadby

Vysazujte dříve na jaře a později na podzim. Výsadba dříve na jaře využívá teplého počasí a snižuje vystavení vysokým teplotám uprostřed léta. Výsadba později na podzim minimalizuje další spotřebu vody a využívá sezónních dešťů k zakládání rostlin. Například rajčata a další plodiny lilek, jako jsou papriky a lilky, by se neměly sázet, dokud teplota půdy nedosáhne 13 °C. S teplým jarem by to mohlo být už v polovině dubna. Nezapomeňte vždy používat půdní teploměr pro přesné měření teploty půdy.

2) Mulčování je povinné

7-10 cm vrstva mulče může snížit potřebu zavlažování až o 50 %. Mulč snižuje odpařování vody a udržuje nízké teploty půdy během horkých letních měsíců. Odřezky trávy, sušené listí, jehličí, sláma a drcená kůra jsou příklady přírodních mulčů, které lze použít k pokrytí půdy. Seno se nedoporučuje, protože obsahuje semena, která produkují plevel, který se může stát problematickým.

3) Používejte oddělené mezery

Zahrady vysazené v uzavřených prostorách, jako je vyvýšený zahradní záhon, zadržují vodu lépe než zeleninové zahrádky vysazené v zemi. Sázejte semena a sazenice v „rozloženém“ šestiúhelníkovém vzoru spíše než v rovných řadách. Šestiúhelníkové uspořádání seskupuje rostliny blíže k sobě, což poskytuje stín listů, udržuje půdu chladnou a vodu před vypařováním.

4) Podporujte společnost

Společná výsadba je postup seskupování plodin k vzájemnému prospěchu. Přístup „tří sester“ sázející kukuřici, fazole a tykve společně je dokonalým příkladem společné výsadby. Vysoké kukuřičné stonky poskytují strukturální podporu pro popínavé fazole, fazole vracejí dusík do půdy a tykve se šíří po půdě, působí jako mulč a udržují půdu chladnou.

5) Optimalizujte načasování zavlažování

Nejlepší čas na zalévání zahrady je pozdě večer a brzy ráno, obvykle ve 21:00 a v 6:00. Chladnější ranní teplota a slabší vítr snižují rychlost odpařování vody.

6) Zalévejte efektivně

Nadzemní zavlažování pomocí zavlažovacího systému není tak účinné jako kapkové zavlažování. Ve srovnání se stropními systémy mohou kapkové systémy snížit spotřebu vody na polovinu. Nainstalujte systém kapkové závlahy seskupením rostlin s podobnou potřebou vody na jediné potrubí kapkové závlahy. Systémy kapkové závlahy se pro většinu kutilů instalují poměrně snadno.

7) Regulace plevele

Obtěžující plevel soutěží o vzácný zdroj vody, slunce a půdních živin ve vaší zahradě. Odstraňte plevel dříve, než bude mít šanci vykvést nebo rozšířit.

8) Vysazujte plodiny odolné vůči suchu

Kupujte druhy ovoce a zeleniny, kterým se daří v horkém a suchém podnebí. Mnoho dědičných odrůd ze středomořských oblastí je ceněno pro svou odolnost vůči suchu. Menší odrůdy vyšlechtěné pro kontejnery často produkují bohatší výnos na rostlinu než standardní odrůdy. Vyhněte se plodinám, které jsou příliš náročné na vodu. Mezi zeleninu, která šetří vodu, patří chřest, mangold, lilek, hořčice, paprika, rajčata římská a některé odrůdy jahod. Ověřte si ve své místní školce, které odrůdy jsou doporučeny pro vaši lokalitu.

9) Dobře řiďte potřeby svých rostlin případ od případu

Ovoce a zelenina mají kritická období zvýšené potřeby vody. U většiny rostlin, jakmile se usadí, může být doba zavlažování a množství sníženo až do začátku procesu kvetení nebo nasazování plodů (transformace vaječníku z květu na plod). Během této doby by mělo být znovu zavedeno více vody. Po tomto počátečním období nasazování plodů lze vodu opět pomalu snižovat. V některých případech může omezení vody zlepšit chuť vaší plodiny (například rajčata pěstovaná na sucho).

10) Určete velikost vaší zeleninové zahrady

Určete množství ovoce a zeleniny potřebné k nasycení vaší rodiny v závislosti na počtu členů. Pokud jste loni nadprodukovali a plýtvali úrodou, snižte letos množství rostlin. Zařiďte ve svém sousedství swap plodin, aby každý rostl méně, ale měl stále k dispozici širokou škálu zeleniny a ovoce.

a vy? Jaké jsou vaše tipy v období sucha?

Tipy pro přípravu zeleninové zahrádky v únoru a březnu

7 zimní zeleniny k pěstování v prosinci a lednu