Klíčem k tomu, abyste věděli, jakou zeleninu zasadit v únoru, jsou dvě věci: sledujte počasí a plánujte to nejhorší! Když se potýkáme s posledními týdny zimy, můžeme se setkat s mrazivými a mírnými obdobími a také se zmrzlou a rozmočenou půdou. Takže i když to venku svádí k praskání, naše rada zní, abyste začínali co nejvíce chráněni, ať už je to skleník nebo studený rám, teplý množitel nebo slunný parapet.
Vnitřní pálivé papriky, papriky, lilky a rajčata jsou hlavními kandidáty pro vnitřní výsev v teplém množiteli nebo skleníku, který těží z delší doby růstu a stabilních teplot. Není praktické čekat do března. Začněte hned a maximalizujte růstové prostory déle. Drahá semena, jako jsou okurky, se nejlépe vysévají uvnitř, protože klíčení je úspěšnější na chráněném místě. Únor je také ideální pro výsev pomalu klíčících semen, jako je petržel a celer.
Může to být nepředvídatelný měsíc, ale na některé věci se můžete spolehnout. Se správným světlem, teplem a vlhkostí je možné všechno. Existuje spousta možností, které si můžete poznamenat ve svém kalendáři výsadby zeleniny, který začíná tento měsíc. Ujistěte se tedy, že jste připraveni a začněte pěstovat nějakou zeleninu již nyní pro nadcházející sezónu.
Objevte níže 10 plodin k setí a pěstování:
1. Mini okurky
Odrůda okurek ‚Bush Champion‘ je kompaktní a plodná, takže je ideální do nádob, vyvýšených záhonů a malých prostor. Milovníci okurek si budou chtít rozložit výsev různých odrůd v několika fázích, ale pro ty z vás, kteří chtějí sklízet první plody před Velikonocemi, je čas začít právě teď.
Výhody pěstování čistě samičích mini okurek jsou nyní nepopiratelné. Jsou ideální pro každého, kdo přemýšlí o tom, co zasadit do skleníku, navíc rychle kvetou, jsou plodné, bezproblémové a poskytují úrodu po celé měsíce. Skvěle se hodí i do malých prostor, takže pokud nemáte skleník, skvěle se hodí množitel nebo slunný parapet. Každý, kdo umí okurky pěstovat, vám potvrdí, že jde o poměrně drahá semena, takže se vyplatí zvýšit šance na vyklíčení pokojovými sazenicemi, které můžete zasadit do skleníku, pěstebního pytle nebo velké nádoby.
2. Červená jarní cibulka
Když už mluvíme o kritickém období, pokud hledáte zeleninu, kterou lze snadno sázet v únoru, je dobré udělat místo pro jarní cibulku. Tyto pikantní salátové základy se pěstují brzy a často a hromadí se stálým tempem.
Každý, kdo se chce naučit pěstovat cibuli, bude milovat skutečnost, že tyto přírodní posilovače imunity lze sklízet ještě rychleji než standardní odrůdy cibule.
Semena vysévejte na konci března do misek pro výsadbu. Dávejte pozor, abyste nepřelili a pokud výsadbu přesunete ven, ujistěte se, že nemusí konkurovat plevelu. Jarní cibulka patří k nejlepší zelenině pro pěstování na vyvýšených záhonech, ale daří se jí i v nádobách s dobrými drenážními otvory a ke sklizni by měla být připravena za osm až deset týdnů.
3. Papriky
Věděli jste, že při stejné hmotnosti obsahuje červená paprika (Capsicum chinense) více než dvojnásobek vitamínu C než pomeranč? Pokud jste si prohlédli našeho průvodce základní zeleninou, která se má zasadit v lednu, také víte, že rané začátky mají přímý vliv na to, zda chilli paprička polechtá vaše chuťové pohárky nebo vás ohromí.
Trik, jak pěstovat chilli papričky, je dát jim dostatek času, aby dosáhly těchto úrovní atomového tepla. Rychlost klíčení pod krytem je s největší pravděpodobností při 23-27˚C a vyplatí se investovat do tepelné podložky. Udržujte mladé rostliny na jižním okně skleníku a zajistěte, aby měly alespoň šest hodin slunečního světla denně při teplotě 18 °C.
4. Lee wasabi
Wasabi (japonský křen) si vysloužil místo na našem seznamu zeleniny k výsadbě v únoru, přestože má pověst trochu vybíravé. Nevěřte humbuku: pěstování této štiplavé rostliny je zábavné a může přidat na zajímavosti jakýkoli nápad na zahradní jezírko a vodní prvek. Ve volné přírodě se této sushi a praženici daří v blízkosti koryt řek a horských potoků, ale pro domácí pěstování je jediným požadavkem dobrá zálivka a stín.
Stejně jako u většiny nejlepších stínomilných rostlin se po zasazení wasabi ujistěte, že jsou podmínky spíše vlhké než podmáčené, a ujistěte se, že je bez plevele.
Zkontrolujte, zda má vaše půda pH 6-7 pro nejšťastnější podmínky pěstování, pokud ne, uchovávejte je ve velkých nádobách. Chce to trpělivost, protože první sklizeň oddenků trvá dva roky, ale stojí to za to a na počkání si můžete užívat hojnost listů.
5. Skleníková rajčata
Odrůd rajčat je více než dní v roce, tak proč nezasít několik odrůd pod ochranou právě teď? Ať už jsou vaše chutě tradiční, drobné, vizuálně přitažlivé nebo obrovské, rajčata jsou tou nejlepší zeleninou, kterou můžete v únoru zasadit. I když víte, jak pěstovat rajčata, budete ohromeni možnostmi. Vše, co potřebujete, je vyhřívaný skleník nebo nejlepší mini skleník, který můžete najít na pěstování všech druhů bifteků, cherry a koktejlových rajčat.
Vysévejte do vlhké zeminy, umístěte na teplé místo s vícesměrným světlem a rajčata rychle vyklíčí. Když mají dvě skutečné sady listů, přesaďte je a přesuňte na chladnější místo. Když se objeví první shluk květin, zasaďte je do půdy, velkých van nebo pěstebních pytlů nebo košů pro ohromující vystavení. Milovníci bylin, kteří vědí, jak pěstovat bazalku, najdou tyto dvě plodiny jako dokonalé partnery.
6. Raná mrkev
Chcete-li z každého týdne vymáčknout co nejvíce potenciálu úrody, mrkev (Daucus carota) je vhodnou volbou pro pěstování zeleniny v únoru. Od nynějška až do léta můžete sít postupně a úspěch je zaručen, pokud začnete s výsevem v únoru na půdních záhonech skleníku nebo polytunelu. Kromě uspokojení z toho, že máme rané kořeny před smečkou, má výsev v interiéru další výhodu. Máte radost z toho, že zjistíte, jak pěstovat mrkev, která není ohrožena mouchou mrkvovou (která může napadnout pouze venkovní plodiny).
Hluboká, písčitá, dobře odvodněná půda a pravidelná zálivka jsou pro vaši mrkev zásadní. Umístěte je na dobře osvětlené místo při 10˚C a zalévejte v častých intervalech pro mladé kořeny od dubna do května.
7. Citronová tráva
Citronová tráva je jednou z nejlepších zelenin pro pěstování v únoru. Díky svým lahodným jedlým stonkům je citrónová tráva vonná (Cymbopogon citratus) ideální volbou, pokud hledáte rostliny, které odpuzují hmyz, a nápadným středobodem, pokud si chcete vytvořit bylinkovou zahrádku, a nyní je ideální čas začít.
Množení nemůže být jednodušší, začněte semenem ve vyhřívaném množiteli nebo vypěstujte z kořenových řízků na světlém místě bez mrazu. Nechte několik čerstvých stonků ve vodě a kořeny by se měly objevit během několika týdnů. Poté mohou být pěstovány v květináčích, případně přemístěny do velkých nádob nebo vysazeny v létě. Dejte jim čas, aby se usadily ve výrazných listových obloucích, než sklidíte jednotlivé stonky na vaření.
Díky svému tropickému původu se citronové trávě daří na slunném, chráněném stanovišti a vlhké, na živiny bohaté, volně propustné půdě. Mezi říjnem a dubnem se musí přemístit na místo bez mrazu.
8. Lilky
Řekněte slovo „lilek“ a pravděpodobně si představíte velké lesklé černé plody. Ale pokud si vyberete tuto oblíbenou z Dálného východu jako jednu ze svých zelenin, kterou budete v únoru pěstovat, brzy si uvědomíte, jak rozmanitost můžete získat z těchto nenáročných superpotravin.
Lilky (Solanum melongena) jsou polotropické rostliny, a proto se jim daří, pokud jsou pěstovány ve sklenících. Lilky potřebují hodně tepla, proto je pěstujte ve vytápěném skleníku nebo na velmi slunném místě.
Když vaše rostliny začnou kvést, je také moudré je každé dva týdny krmit krmivem bohatým na potaš spolu s vlhkým kompostem bohatým na živiny. Velkoryse zabalené a nabité živinami jsou lilky jedny z nejlepších doprovodných rostlin pro papriky a také se jim daří spolu se špenátem, rajčaty a bramborami.
9. Artyčoky
Jen málo jedlých rostlin vzbuzuje takový zájem o okrasné rostliny jako gargantuovský artyčok. Dodává architektonickou váhu a majestátnost vašim nápadům na zahradní lemování s nízkou údržbou, stejně jako lemování trávníků a zeleninové záhony. Artyčoky (Cynara scolymus) se svými bohatými poupaty a stříbřitými listy jistě pomohou rozvinout vaši zahradnickou hru. Prospívají v úrodné, dobře odvodněné půdě a otevřených, slunečných podmínkách, jsou nenáročné na údržbu a jsou odolné vůči suchu, jakmile se usadí.
Výsev nyní dává těmto vytrvalým trvalkám spoustu šancí vyvinout si zdravý kořenový systém a svůdná poupata. Nejlepší je začít je v květináčích pod krytem a vysévat jedno semínko do květináče. Kompost udržujte na suché nebo mokré straně. Zasaďte artyčoky s dostatkem organické hmoty a nešetřete extra mulčováním, abyste zachovali kvalitu půdy.
10. Tomatillos
Tomatillos se svými zábavnými papírovými klobouky jistě rozzáří váš stůl. Pokud máte chuť na něco jiného, co by doplnilo vaši únorovou výsadbu zeleniny, tomatillo (Physalis philadelphica a P. ixocarpa) je dobrá volba. Rostlina je rychle rostoucí, jednoduchá a podivně známá jako rajče, ale o to více kyselá. A pokud víte, jak pěstovat koriandr a pěstovat rajčata a papriky z tohoto seznamu, jste na dobré cestě k přípravě dokonalé salsy verde a všech druhů osvěžujících omáček a chutney.
Vzhledem k tomu, že patříte do čeledi lilkovitých (Solanaceae), není mnoho pravidel, která byste měli dodržovat při řešení tohoto zákazníka. Nezapomeňte pěstovat dvě rostliny tomatillo společně, abyste usnadnili opylení. Se semeny zacházejte jako s rajčaty nebo paprikou, vysejte do množitele. Vypíchněte do jednotlivých květináčů a zasaďte na slunné místo, jakmile riziko mrazu pomine.
Odolejte nutkání přeplavit se, protože nesnáší mokré nohy!
Na tobě !