10 nejlepších zeleniny k pěstování na vyvýšených záhonech

Vyvýšené záhony jsou oblíbeným způsobem pěstování zeleniny v domácích zahradách a to z dobrého důvodu. Na jaře se dříve zahřejí, prodlužují vegetační období, dobře odvodňují a dávají vám kontrolu nad půdou. Tyto výhody umožňují určité plodiny, jako jsou rajčata, papriky, mrkev a melouny, kterým prospívá teplá a kyprá půda. Čtěte dále a objevte 10 nejlepších druhů zeleniny pro pěstování na vyvýšených záhonech.

Proč zahradničit na vyvýšených záhonech:

Jak bylo uvedeno výše, pěstování zeleniny na vyvýšených záhonech má mnoho výhod. Hlavním důvodem je, že vyžadují mnohem méně práce než zahrádka v zemi. Netrvá dlouho, než si uvědomíte, že vyvýšené záhony také pomáhají pěstovat plodiny, které na hlinitých půdách obvykle bojují.

Zde je 7 dobrých důvodů, proč zahradničit na vyvýšených záhonech:

– Brzy na jaře se půda prohřívá.
– Vyvýšené záhony dobře odvodňují.
– Jsou ideální pro místa, kde je stávající půda chudá, kamenitá nebo kontaminovaná.
– Hluboká, kyprá půda usnadňuje pěstování kořenů, jako je mrkev.
– Můžete intenzivně sázet na vyvýšené záhony a maximalizovat tak sklizeň.
– Vyvýšené záhony mají obecně méně invazivních plevelů.
– Vyvýšené záhony vypadají uklizeně, což je plus, pokud pěstujete potraviny na dvoře před domem.

I když je pravda, že na vyvýšeném záhonu lze pěstovat jakoukoli zeleninu, některé plodiny se pěstují snadněji nebo těží z výhod, které vyvýšené záhony nabízejí.

10 nejlepších druhů zeleniny pro pěstování na vyvýšených záhonech:

1) Bush fazole

Fazole jsou jednou z nejlepších zelenin pro pěstování na vyvýšených záhonech, protože jsou rychlé, snadné a kompaktní. Většina odrůd se sklízí za pouhých 50 až 55 dnů po výsevu. Keřové fazole jsou teplou sezónní zeleninou a nelze je sázet dříve než po posledním jarním mrazu.

Pokud je zasadíte do studené, vlhké půdy, semena místo klíčení hnijí. Brzké oteplení a dobře odvodněná půda ve vyvýšených záhonech pomůže bobu dobře začít. Abych zajistil dlouhou sezónu měkkých lusků, vysévám semena každé 3 týdny od konce jara do poloviny léta.

Fazole jsou další možností pro domácí zahradníky, ale keřové fazole se snáze pěstují na vyvýšených záhonech, protože nevyžadují oporu. Zelené fazolky mohou dosáhnout výšky 2-3 m a měly by být pěstovány ve fazolových věžích, bambusových tyčích nebo sítích. Jedním z mých oblíbených způsobů, jak pěstovat fazole na mém vyvýšeném záhonu, je použití pevných drátěných mříží v zadní části mých záhonů nebo vytvoření tunelů pro fazole mezi vyvýšenými záhony.

2) Papriky a papriky

V zeleninové zahradě lze pěstovat desítky druhů paprik s plody různých barev, velikostí a tvarů. Rostlinám pepře a chilli papričky se daří v teplé, dobře odvodněné půdě. Kdysi jsem se snažil pěstovat papriky na své zahradě, dokud jsem nepřešel ze sázení do země na vyvýšené záhony. Byla to změna hry! Proč? Půda v mých vyvýšených záhonech se na konci jara ohřívá mnohem rychleji než mé zahradní záhony v zemi. Rostliny se po přesazení lépe adaptovaly a reagovaly rychlým a bujným růstem. To je důvod, proč papriky patří mezi nejlepší zeleninu pro pěstování na vyvýšených záhonech.

Dalším důvodem, proč jsou vyvýšené záhony pro pěstování paprik nejlepší, je, že jim vyhovuje lehká, dobře propustná půda. To neznamená, že chtějí být pěstovány v suché půdě, to ne! Papriky potřebují pravidelnou zálivku, ale nechtějí být v nasycené půdě. Jejich pěstování na vyvýšených záhonech a mulčování slámou nebo drceným listím podporuje zdravý růst a spoustu paprik a chilli.

3) Rajčata

Rostliny rajčat mají rády teplou půdu a výsadbu na vyvýšených záhonech, zejména v chladnějších oblastech, vám mohou poskytnout náskok ve vegetačním období. Na mé staré zahradě v zemi jsem mohl rajčata přesadit teprve v polovině června, protože půda byla příliš mokrá a studená. S vyvýšenými záhony nyní sázím rajčata v květnu.

Hluboká, kyprá půda v mých vyvýšených záhonech mi také umožňuje zasadit rostliny rajčat hluboko. To podporuje vývoj náhodných kořenů podél části stonku pohřbené pod zemí. Větší a robustnější kořenový systém zlepšuje schopnost rostliny absorbovat vodu a živiny.

Poslední poznámka k pěstování rajčat na vyvýšených záhonech: existují určité a neurčité druhy rajčat. Určité odrůdy, nazývané také keřová rajčata, obvykle dorůstají výšky 1 m až 1 m20. Neurčité odrůdy nebo popínavá rajčata mohou dosáhnout výšky 2 m nebo více. Pěstuji oba druhy, ale na vyvýšených záhonech je péče o neurčité rajčata náročnější, protože potřebují silné kůly nebo podpěry. Také byste měli týdně vázat nový růst neurčitých rajčat. Určité odrůdy jsou kratší a vyžadují méně práce. Odhodlaná rajčata podporuji pevnými rajčatovými klecemi. Trailingové odrůdy rajčat jako Terenzo a Tumbling Tom jsou ideální pro výsadbu na okraj vyvýšeného záhonu.

4) Okurky

Okurky jsou další teplou sezónou zeleninou citlivou na chladné teploty půdy a vzduchu. Včasné prohřátí půdy vyvýšených záhonů je výhodné při výsadbě semen nebo sazenic křehké okurky. Existují dva hlavní druhy okurek: keř a vinná réva. Keřové okurky jsou dlouhé jen několik centimetrů a dobře rostou v nádobách nebo na vyvýšených záhonech. Rostlinu keřové okurky podepírám na rajčatových klecích, ale dají se shodit i na boky vyvýšeného záhonu.

Okurky révy se dají pěstovat i na vyvýšených záhonech, ale já je sázím k patě mřížoviny jako mřížovinu ve tvaru A. To zabrání tomu, aby bujné rostliny zabraly celý vyvýšený záhon. Trénované rostliny mají také méně problémů s hmyzem a chorobami a plody jsou snadněji rozpoznatelné.

5) Mrkev

Mrkev, stejně jako další dlouhokořenná zelenina, jako jsou ředkvičky daikon a pastinák, se dobře hodí do hluboké, kypré půdy vyvýšených záhonů. Na záhonech menších než 20 cm se držte druhů mrkve s kompaktními kořeny, jako je Chantenay, baby a Parisienne, která má kořeny zaoblené. Pokud jsou vaše vyvýšené záhony hlubší než 30 cm, můžete pěstovat dlouhé mrkve jako odrůdy Imperator. Mrkev také raději roste v půdě bez kamenů. Při pěstování v zahradách se spoustou kamenů nebo oblázků se mohou kořeny mrkve rozdělit. Pokud je vysadíte na vyvýšené záhony, kde máte pod kontrolou půdu, mrkev může růst dlouho a rovně.

6) Melouny

Melouny jako melouny jsou letní lahůdka! Po mnoho let jsem se pokoušel pěstovat melouny ve své zeleninové zahradě, ale v době, kdy podzimní mráz konečně zabil vinnou révu, měl jen drobné plody. Nyní moje sklizeň melounu začíná v polovině léta a trvá téměř dva měsíce! Také na konci léta sklízím desítky vodních melounů a melounů. Protože místo toho pěstuji melouny ve svých vyvýšených záhonech.

Vyvýšené záhony a melouny se k sobě hodí z několika důvodů: Teplá jarní půda povzbudí malé sazeničky, aby vyrašily hodně raného růstu, aby se mohly co nejrychleji zvětšit a začít kvést. Volná, nezhutněná půda na vyvýšených záhonech podporuje zdravý růst kořenů. Vyvýšené záhony dobře odvodňují, což znamená, že jarní přeháňky nenasytí půdu, melouny nechtějí sedět v mokré zemi. Nevýhodou pěstování melounů na vyvýšených záhonech je, že rostliny jsou většinou popínavé a zabírají hodně místa. Vysazuji je po stranách svých záhonů, aby se mohly táhnout na stranu nebo je pěstovat na mřížoví ve tvaru A.

7) Lilek

Lilek je příbuzný rajčat a papriky, které se také daří v letních vedrech. Pokud je vysazena, když je půda studená a mokrá, sazenice se zvednou. Když jsem pěstoval lilek na své staré zahrádce, musel jsem po posledním mrazu počkat několik týdnů, než se půda zahřeje, nebo jsem musel půdu předehřát položením černé plastové fólie na povrch půdy. 10-14 dní před výsadbou. S vyvýšenými záhony se již nemusím starat o předehřívání půdy, abych se ujistil, že moje transplantace lilku jsou na dobré cestě. Půda se brzy prohřeje a voda z častých jarních dešťů rychle odteče. Podporuji vyvýšené lilky s rajčatovými klecemi.

8) Sladké brambory

Rostliny sladkých brambor potřebují dlouhé teplé vegetační období, aby produkovaly úrodu hlíz dobré velikosti. Měl jsem velké štěstí, že jsem na svých vyvýšených záhonech zasadil krátkosezónní odrůdy. Řízky sázím koncem jara, asi týden po posledním termínu mrazu. Bujné rostliny brzy zaplní svou část zahradního záhonu. Nerostou dobře v hustých nebo kamenitých půdách, ale daří se jim v teplých, dobře odvodněných půdách na mých vyvýšených záhonech. Před prvním podzimním mrazíkem rostliny seřízneme a hlízy okopeme, to je pochoutka! Listy jíme i v létě, aniž bychom si jich vzali příliš mnoho, protože nechceme poškodit vývoj hlíz. Křehké listy jsou výborné restované nebo dušené.

9) Listová zelenina

Semínka pro své oblíbené saláty, jako je listový salát a špenát, vysévám do svých vyvýšených záhonů, jakmile brzy na jaře rozmrzne půda. Tato rychle rostoucí zeleň má ráda bohatou půdu a vyvýšené záhony usnadňují přidávat kompost nebo odleželý hnůj přímo do části záhonu, kde budou vysazeny. Snadné je také zasít špetku semínek nebo umístit sazenice podél okrajů záhonů, aby nezabíraly mnoho místa. Rychle rostoucí zelenina, jako je rukola a listový salát, jsou také skvělé pro mezisazování mezi pomaleji rostoucími plodinami (jako jsou rajčata a papriky) na začátku sezóny.

10) Cibule

Cibule nerada roste v utužené půdě. Vyvýšené záhony poskytují volné, dobře odvodněné pěstební médium, které preferují, takže cibule je jednou z nejlepších zelenin pro pěstování na vyvýšených záhonech. Před výsadbou cibule brzy na jaře obohatím půdu kompostem. Sady nebo sazenice cibule pak sázím s odstupem 15 minut. Vyvýšené záhony poskytují půdu, která po dešti nebo zálivce volně odtéká, což podporuje zdravé rostliny cibule a velké cibule.

Další zeleninou, kterou byste měli zvážit při pěstování na vyvýšených záhonech, jsou kozinky, tomatillos, brambory a tykve.

a vy? Co pěstujete na vyvýšených záhonech?

8 aromatických bylin k výsevu v lednu a únoru

9 tipů, jak mít organickou a ekologickou zeleninovou zahradu