10 nejlepších doprovodných rostlin rajčat pro dobrou sklizeň

Rajčata jsou základem v zeleninových zahradách a domácí kuchyni. Mnoho zahradníků je vysazuje na svých dvorcích a v nádobách, protože jsou bohaté na živiny, jsou chutné a produktivní.

Rostliny rajčat se snadno pěstují a udržují, ale někdy se stávají obětí škůdců, nemocí, nízké produkce nebo jiných problémů. Naštěstí existuje zelenina, bylinky a květiny, které jsou vynikajícími doprovodnými rostlinami pro naše rajčata. Níže je uveden seznam 10 rostlin, které můžete pěstovat poblíž vašich rajčat pomoci jim prosperovat a získat dobrou úrodu.

doprovodné rostliny pro karafiátová rajčata
doprovodné rostliny pro karafiátová rajčata

Jaké jsou výhody doprovodných rostlin rajčat?

Výsadba doprovodné rostliny zahrnuje společné pěstování určitých rostlin za účelem vytvoření vzájemně prospěšného vztahu. Ujistěte se, že doprovodné rostliny, které si vyberete, prospívají ve stejných podmínkách, aby se mohly přizpůsobit vašim rajčatům.

Zde jsou některé výhody pěstování rajčat s doprovodnými rostlinami:

 • Přitahují užitečný hmyz, který opyluje vaše rajčata.
 • Odpuzují škůdce, kteří mohou sníst vaše rostliny rajčat.
 • Zabraňují chorobám tím, že působí jako přírodní fungicidy.
 • Vytvářejí příznivý ekosystém pro vše, co roste na vaší zahradě.
 • Zvýrazňují chuť vašich rajčat
 • Zlepšují výnos a kvalitu vašeho ovoce
 • V receptech se hodí k rajčatům.

10 nejlepších doprovodných rostlin rajčat

Do své zahrady můžete zahrnout některé z těchto doprovodných rostlin:

1. Měsíčky

Jasné barvy a silná vůně z měsíčků činí vynikající odstrašující prostředek proti hmyzu, jako je červec rajský a mšice. Tyto stejné vlastnosti mohou také přitahovat další škůdce. Vysazením řady měsíčků kolem rajčat zajistíte, že se hmyz bude živit měsíčky a ne vaším ovocem.

2. Česnek

Česnek je přírodní repelent, který může pomoci udržet moly od vašich rajčat tím, že maskuje vůni dozrávajícího ovoce. Díky své silné vůni také odpuzuje rostliny od jiných škůdců, jako je červec zelný a červec kořenový.

3. Cibule

Stejně jako česnek je i cibule známá jako přírodní odpuzovač škůdců díky své silné vůni. Cibule je výborným společníkem rajčat. Pokud však na zahradě bojujete s třásněnkami, vyvarujte se výsadbě cibule, pórku nebo česneku poblíž vašich rajčat. I když je tato kořenová zelenina obvykle vynikajícími společníky, je také náchylná k třásněnkám.

4. Levandule

Voňavé květy levandulových rostlin odpuzují komáry a jiný létající hmyz a zároveň drží mšice daleko od okolních plodin, jako jsou jahody nebo okurky (ale ne borůvky). Levandule také přitahuje včely, které pomáhají opylovat vaše plodiny, což má za následek vyšší výnosy a vyšší kvalitu produkce.

bazalkou a rajčaty v zeleninové zahradě
bazalkou a rajčaty v zeleninové zahradě

5. Le Basilic

Tato bylina pomáhá regulovat mšice, svilušky a třásněnky. Je také účinná při odpuzování komárů, protože její listy obsahují eugenolový olej, který dodává bazalce její charakteristickou vůni. Mnoho zahradníků tvrdí, že bazalka dělá rajčata chutnějšími. K tomu rajčata v salátu s bazalkou, to je zázrak.

6. La Ciboulette (Allium schoenoprasum)

Stejně jako bazalka chrání pažitka před predátory, jako jsou mšice a svilušky, tím, že ve svých listech produkuje přírodní oleje, které při rozdrcení nebo dotyku vydávají cibulový zápach, který většina hmyzu nemá ráda.

7. Chřest

Zde je klasický příklad symbiotického vztahu mezi rostlinami. Rajčata produkují přírodní chemickou látku zvanou solanin, což je repelent proti chřestovým broukům. Chřest zase produkuje přírodní fungicid, který pomáhá předcházet plísním a botrytidě. Pomáhá také předcházet vzniku kořenových háďátek v půdě.

8. Celer

Celer je výborným společníkem rajčat. Vůně celeru odpuzuje mnoho hmyzu, který miluje jíst rajčata!

9. Petržel

Pokud se potýkáte s mšicemi, které ničí vaše rostliny rajčat, musíte bezpodmínečně zasadit petrželovou bariéru. Petržel láká pestřenky a jejich oblíbenou potravou jsou mšice! Uvědomte si však, že ne všechny odrůdy rajčat se dobře snoubí s petrželí, takže před přidáním petrželky do blízkosti rostlin rajčat proveďte další průzkum.

10. Papriky

Tato otázka je k diskusi, ale všeobecná shoda je, že paprika a rajčata se k sobě hodí a můžete z nich udělat skvělou salsu. Může však existovat zvýšené riziko onemocnění, protože oba patří do rodiny lilek.

Co nesázet rajčaty

Nyní, když víte, 10 nejlepších rostlin k pěstování s rajčaty, zde je seznam rostlin, které se s nimi špatně mísí. Tyto rostliny mohou ve skutečnosti inhibovat růst rajčat tím, že zvyšují riziko onemocnění a soutěží o živiny v půdě.

 • Aneth
 • Lilek
 • Růžičková kapusta
 • Choux
 • Ale
 • Okurka
 • Brambory
 • Jahody
 • Květák
 • Brokolice

Chcete-li se dozvědět více o společnosti v zeleninové zahradě, objevte 7 zeleninových dvojic, které spolu v zahradě dokonale rostou.

A vy, jaké rostliny umístíte ke svým rostlinám rajčat, nám vše řekněte v komentářích!

5 tipů pro optimalizaci sklizně v zeleninové zahradě