10 miniaturních zelenin pro pěstování v květináčích

Věděli jste, že miniaturní zelenina nevyžaduje žádnou zvláštní péči? Potřebují pouze to, co potřebují jiné běžné odrůdy: dobrou půdu, dostatek vody, živin a světla. Miniaturní nebo trpasličí zelenina je nejen roztomilá, ale výsadbou trpasličích verzí získáte prostor, který potřebujete k pěstování více zeleniny.

Mnoho zeleniny, která roste v zemi, lze pěstovat v květináči nebo nádobě. Zeleninová zahrádka v kontejneru je ideální pro malé prostory, balkony a má také mnoho výhod. Pěstební podmínky můžete snadno ovládat přemístěním rostlin na nové místo, vlhkost půdy je také lepší než v zemi. Nemluvě o problémech se slimáky a slimáky, kterým byste čelili venku.

Najděte níže 10 miniaturních druhů zeleniny pro pěstování v květináčích

1) Fialové trpasličí zelené fazolky

Vyzkoušejte tuto funky vypadající odrůdu fialových trpasličích fazolí. Dorůstá výšky až 50 cm a roste rychleji než ostatní fazole. Semena vyklíčí za 7-10 dní a fazole budete mít ke sklizni za 10 týdnů. Ujistěte se, že používáte bohatou, dobře odvodněnou zeminu a vyberte slunné místo. Zakrslý fazol je kompaktní rostlina, kterou není třeba vysazovat jako fazole nebo hrách.

2) Miniaturní paprika

Tyto miniaturní papriky jsou lahodně sladké, skvělé do salátů, na zeleninové talíře, plněné smetanovým sýrem nebo se jedí celé. Jsou přibližně 5 cm široké a 3 cm dlouhé. Existují žluté, červeno-oranžové a čokoládové odrůdy. Velikostně rostlina doroste přibližně 35 cm na výšku, ideální na terasu nebo do interiéru.

3) Miniatura lilku

Kompaktně rostoucí odrůda lilku je ideální do nádob. Lesklé černé plody o velikosti tenisového míčku jsou nejen roztomilé, ale také chutné. Rostlina dorůstá do výšky 45-60 cm a potřebuje teplé, slunné stanoviště. Krásné oválné plody můžete sklízet 60-65 dní po přesazení. Bílé lilky jsou k dispozici s velmi sladkým ovocem, které je vhodné pro krátkodobé lokality a ovoce je hotové za 72 dní.

4) Kale trpasličí

Jako plodina pro chladné počasí je kapusta nebo kapusta tou nejspolehlivější a nejvýživnější zimní zeleninou. Jsou to pěkné malé rostlinky s množstvím barevných listů, ideální na smaženice, saláty a šťávy. Přestože kapusta preferuje chladné počasí, můžete ji pěstovat v každém ročním období. Kapusta má neuvěřitelně vysoké nutriční hodnoty a také se velmi snadno pěstuje. Doba růstu od přesazení do sklizně je asi 55-65 dní.

5) Mini řepa

Mini řepa je úžasná, protože můžete použít celou rostlinu. Čerstvé, křehké listy jsou chutné pro přípravu dobrých salátů nebo smažených hranolků. Kořeny lze použít stejně jako běžnou řepu, ale nemusíte je krájet. Opečte je vcelku nebo marinujte, jsou měkké a lahodné. Červená řepa dobře roste v květináčích a nádobách, včetně sadbovačů. Je nenáročná na pěstování a lze ji vysévat přímo do vlhké půdy od března do července. Ujistěte se, že sazenice ztenčíte na asi 3-4 cm od sebe. Budete tak mít krásně barevnou řepu od května do září až do sklizně!

6) Dětská mrkev

Baby karotka s krátkým kořenem velmi dobře roste v květináčích. Po zasetí semen (vysévejte tence ve 2-3 cm intervalech) udržujte půdu vlhkou. O dva měsíce později můžete sklízet sladkou a křupavou mrkev! Vyzkoušejte odrůdu s názvem ‚Babette‘. Dá se sklízet při 7-10 cm. Je-li to žádoucí, nechte ji růst, ale nezapomeňte zvolit vhodnou velikost květináče. Tyto baby karotky jsou lahodně bohaté. Můžete je podávat i celé.

7) Miniaturní zelí

Zelí je podzimní zelenina, což znamená, že nejlépe roste v chladnějších teplotách na jaře a na podzim. Nejlepší teplota pro jejich pěstování je 10 až 22 °C. Zelí potřebuje hodně vody a většina odrůd snese i slabé mrazíky. Tyto miniaturní zelí doporučujeme do velkých nádob na balkón. Můžete je zasadit 30–45 cm od sebe a sklízet křehká poupata o hmotnosti 400–800 gramů.

8) Miniaturní rajčata

Rajčata pěstovaná ve vašem zeleninovém záhonu a rajčata, která kupujete v supermarketech, jsou dva světy od sebe a nelze je srovnávat. Vypěstovat si vlastní rajčata je velmi snadné. Vyzkoušejte odrůdu Micro-Tom, nejmenší rostlinu rajčete na světě, dorůstá pouze 10-18 cm a je velmi produktivní, 15 cm rostlina může dát až dvě desítky plodů. Můžete ji pěstovat v 10-15cm květináči na parapetu. Rajčata potřebují slunce, hnojivo, pravidelnou zálivku a být u toho, když rajčata dozrávají!

9) Kulaté cukety

Cuketám se obzvláště dobře daří v nádobách. Můžete je zasadit do velkých terakotových květináčů se dvěma rostlinami v jednom květináči a sklízet cukety s pěknými velikostmi, tmavě zelenými kulatými plody. Jeho keřovitý habitus ho předurčuje na malé plochy nebo pěstování v nádobách. Jsou ideální pro recepty s plněnou cuketou, protože tvar je ideální.

10) Cukamelony

Přestože cukamelony nejsou miniaturní verzí vodních melounů, jsou stále malé a roztomilé. Chutnají jako lehce kyselá okurka, říká se jim také melounová okurka. Ideální do salátů, salsy nebo marinád. I když jsou začátky poměrně pomalé, cucamelony dorůstají až 3 m, takže si nezapomeňte opatřit mřížovinu nebo drát, abyste získali pěkné jemné liány.

Malý, ale tvrdý! Jaká je vaše oblíbená miniaturní zelenina?

5 tipů, jak ochránit vaši zeleninovou zahrádku během vlny veder

6 tajemství pěstování chřestu ve vaší zeleninové zahradě