10 jedlých květin, které můžete pěstovat na své zahradě

Existuje celý svět jedlých květin, které potěší vaše chuťové pohárky. Stejně jako aromatické bylinky, existuje mnoho jedinečných jedlých květin k objevování.

Některé jedlé květiny mají kyselou, hořkou a kořenitou chuť, která dodávají salátům a pikantním pokrmům šmrnc. Patří sem lichořeřišnice, pažitka, echinacea atd. Jiné mají sladkost, která dodá šmrnc vašim pokrmům, jako je růže, levandule a pampeliška.

Nejlepší způsob, jak získat skutečný pocit jejich chuti, je začít je ochutnávat!

Jak pěstovat jedlé květiny:

Pěstování jedlých květin se příliš neliší od pěstování aromatických bylin nebo jiných bylin. Většinu lze začít ze semene, ale nejlepší je koupit pár z místní školky.

Chcete-li růst ze semen, začněte se sterilní startovací směsí semen. Označte své rostliny, protože na první pohled budou všechny vypadat stejně. Udržujte vrchní vrstvu půdy po celou dobu a dávejte pozor, abyste ji nepřemokřili a nerozmočili. Také se chcete vyhnout vyluhování nebo poškození sazenic.

Jakmile začnou růst, vyhněte se přeplnění tím, že v každém květináči vyříznete všechny kromě nejsilnějších sazenic. Netahejte, jinak riskujete narušení kořenů. Pokud máte potíže se získáváním výhonků, někdy okno nedostává dostatek světla. Zvažte umístění klíčků pod pěstební světlo nebo zkuste napodobit skleníkové podmínky pomocí plastového krytu.

Když jsou vaše rostliny velké a silné, sklízejte květiny pro špičkové čerstvé recepty. To je, když vaše rostliny plně vykvetly, ale dříve, než uvadnou. Sklizeň ostrými, čistými nůžkami během chladných období dne, jako je časné ráno nebo večer. Použijte je v den sklizně a dejte je do lednice, dokud si je nebudete moci vychutnat.

Rady před konzumací květiny:

Existuje mnoho zahradních květin, které můžete jíst. Před konzumací květiny však zvažte následující pokyny:

– Květiny jezte pouze tehdy, jste-li si jisti, že jsou jedlé. Některé květiny vypadají hodně podobně. Nejprve se ujistěte, že jste určili poživatelnost.
– Jezte pouze ekologicky pěstované květiny. Mnoho rostlin, které kupujete od maloobchodníků, bylo postříkáno pesticidy.
– Všechny květiny před konzumací důkladně omyjte.
– U většiny květin konzumujte pouze okvětní lístky.

Pokud máte pochybnosti, nejezte to!

10 jedlých květin pro pěstování ve vaší zahradě:

1. Nasturtiums

Listy lichořeřišnice mají kořenitou, pepřovou chuť, zatímco květy jsou o něco jemnější a sladší.

Jedná se o oblíbenou jedlou květinu, které se dobře daří v květináčích. Nasturtiums se vyskytují v zadních nebo vzpřímených variantách a jejich škála barev připomíná zářivý západ slunce (vzpomeňte si na oranžové, červené a žluté).

Sazenice lichořeřišnice by měly být vysazeny na jaře do teplé půdy. Ke klíčení potřebují tmu, proto je rád zakládám v interiéru. Jakmile jsou sazenice proředěné a připravené k přesazení venku, vysaďte je na plné slunce.

2. Růže

Růže mají lehce citronovou a květinovou chuť. Jsou velmi voňavé a trochu hořké.

Jsou růže jedlé? Ano! Květina lásky par excellence, růže nabízí sladkou, lehce kořenitou chuť. Všechny části růže jsou jedlé.

Listy jsou dobré pro použití v čaji, mají chuť podobnou černému čaji. Růžová poupata mají nejvíce chuti. Usušte je a použijte do čaje nebo k dochucení jiných pokrmů. Můžete také natrhat okvětní lístky růží, které chcete přidat do salátů, nalít je do medu, ozdobit dezerty a další.

Intenzita chuti bude záviset na typu půdy, barvě a podmínkách. Čím tmavší okvětní lístky, tím výraznější chuť. Všechny růže jsou jedlé, ale před jejich konzumací odstraňte hořkou bílou část okvětních lístků.

3. Květy měsíčku nebo měsíčku

Měsíček je jedlá květina s pepřovou, pikantní a lehce nahořklou chutí.

Také známý jako „šafrán chudého muže“, chuť měsíčku se pohybuje od kořenité přes hořkou a štiplavou až po pepřovou. Tato květina je také elektrárnou při hojení pokožky. Barva měsíčku se může značně lišit v různých odstínech žluté a pomeranče a okvětní lístky dodávají jídlu žlutý nádech a šafránovou příchuť, odtud jeho přezdívka.

Měsíček vysaďte na jaře na částečně slunné místo. Calendula miluje chladné počasí.

4. Denivky

Tato odolná okrasná rostlina je oblíbená v krajině, protože je to plodná a okrasná květina. Denivky jsou v mnoha odstínech žluté, červené, oranžové, fialové a bílé a kvetou od jara do léta. Vytrvalá rostlina k výsadbě koncem jara nebo začátkem podzimu.

Denivky mají jemnou zeleninovou chuť podobnou chřestu. Před konzumací květu odstraňte hořký bílý základ. Ujistěte se také, že ochutnáte denivku (denivka), protože jiné lilie mohou být jedovaté a mohou vám způsobit velké nevolnosti.

5. Levandule

Levandule chutná jako kombinace rozmarýnu a máty s jasnými květinovými podtóny.

Určitě znáte uklidňující vlastnosti vůně levandule. Květy této oblíbené byliny se používají pro velké množství kosmetických produktů.

Levanduli je obtížné vypěstovat ze semen (ale ne nemožné) a nejlépe ji pěstovat z řízků nebo zakoupit v zahradním centru. Levandule miluje chladné zimy a horká, suchá léta. Levandule má ráda dobře propustnou půdu a hodně slunce.

Stejně jako všechny bylinné květy jsou i květy levandule jedlé. Mají výraznou květinovou chuť s nádechem rozmarýnu/máty.

Buďte však opatrní, protože ne každá levandule je jedlá. Jedlá levandule je lavandula angustifolia nebo vera nebo officinalis.

6. Pažitka

Květy pažitky jsou také jedlé a chutnají jako mírnější verze jejich cibulovitých listů.

Všechny květy Allium (čeleď cibule) jsou jedlé. Jejich chuť je obecně jemnější než u listů. Květy pažitky mají lahodnou cibulovou chuť a hezké fialové okvětní lístky. Sklízejte květiny spolu s listy a přidejte je do salátů nebo si udělejte krásný pažitkový vinaigrette.

Chcete-li pěstovat pažitku, zasaďte semena brzy na jaře pro sklizeň koncem jara nebo začátkem léta. Pažitka má ráda chladná období, takže nejlépe roste na jaře a na podzim a přes léto zůstává v klidu. Umístěte pažitku do vlhké, dobře odvodněné půdy na plném nebo částečném slunci.

7. Echinacea

Echinacea má lehce pepřovou chuť, ze které vám může brnět jazyk.

Echinacea je známá léčivá rostlina. Díky svým silným léčivým vlastnostem je tato bylina oblíbeným domácím lékem na nachlazení.

Echinacea je úžasná na pěstování, protože snáší sucho a nevadí jí ani výsadba do chudé půdy. Má ráda jasné světlo, ale snáší i stín (může tam ale méně kvést). Začněte s výsadbou echinacey brzy na jaře nebo brzy na podzim.

Přestože většina jeho síly je v koříncích a hlavě semen, okvětní lístky jsou jedlé a dodají vašemu pokrmu barevný šmrnc s přidanou výhodou jeho léčivých vlastností. Mají velmi květinovou chuť a často se mísí s jinými bylinkami a sladidly pro zvýraznění chuti.

8. Dýňové květy

Květy tykve chutnají jako jemnější verze zeleniny a lze je jíst syrové nebo smažené.

Pokud nemáte rádi tykve, možná se vám budou líbit jejich květiny! Tykev zasaďte koncem jara a zasejte přímo do teplé půdy. Dobrým trikem pro pěstování tykví je jejich pěstování v kopcích. Zasaďte tři 3 semena na kopec a později je zřeďte na 2 silné rostliny. Udělejte si malé kopečky do čtvercového vzoru.

Jedlé jsou květy všech druhů tykví, ale nejoblíbenější pochází ze samčího květu cukety a tykve. Květy mají mírnou chuť tykve a lze je jíst syrové v salátu nebo plněné ricottou a smažené.

9. Pampeliška

Mladé pampelišky chutnají jako med, zatímco zralé mají hořkou chuť.

Prokletí dokonalých zelených trávníků je skromná pampeliška. Většina lidí neví, že je to super výživné a jedna z nejlepších zelených, kterou můžete jíst.

Přesto se chcete ujistit, že pampelišku máte při pěstování pod kontrolou. Zasaďte si pampelišku do květináče od začátku března do září. Jsou to trvalky a budou velmi dobře růst.

Tato houževnatá bylina je zcela jedlá. Květy pampelišky chutnají nejsladší, když se trhají mladé, nabízejí medovou příchuť. Vyhněte se zralým květinám, protože bývají hořké. Zkuste květy pampelišky smažit v temperovém těstíčku a oleji. Jsou křupavé, pikantní a chutné!

Konzumovat se dají i listy, které mají pikantnější rukolovou chuť. Nejlépe je konzumovat je na jaře, když je rostlina mladá a před květem.

10. Les Viola (maceška, viola a fialky)

Macešky nabízejí sladkou, bylinkovou chuť. Tyto květiny se dobře hodí do dortů a lízátek!

Tyto oblíbené položky v chladném počasí dodávají okenním boxům jas. Tyto květiny mají sladkou, bylinkovou/zelenou chuť. Macešky jsou k dispozici v nepřeberném množství barevných škál, díky čemuž jsou zábavnou květinou, kterou lze použít jako ozdobu.

Macešky mají rády chladné počasí a v horku zemřou. Vysazujte violy na konci zimy pro časné jarní a letní kvetení nebo na podzim pro podzimní kvetení. Mají rádi částečné až plné slunce.

8 bobulí, které se snadno pěstují v květináčích

10 zeleniny pro pěstování bez přílišného slunce